«Автентична Україна»
ювілейна персональна виставка заслуженого майстра народної творчості України Василя Слободянюка
(м.Вінниця)
12 -30 травня 2020 року
Світлиця ОЦНТ
Нещодавно ми вітали із славним ювілеєм члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслуженого майстра народної творчості України, лауреата премії імені Катерини Білокур Василя Івановича Слободянюка. Нині ж шанувальників народного мистецтва запрошуємо до перегляду експозиції його персональної виставки, що з нагоди свого 70-річчя, майстер презентує у виставковій Світлиці Вінницького обласного центру народної творчості.
Василь Іванович Слободянюк народився 2 квітня 1950 року в селі Пагурці Хмільницького району Вінницької області. Народною творчістю займається з дитинства. Спочатку його захопленням була різьба по дереву, згодом опанував каменотесне мистецтво і, вже в більш зрілому віці, майстер захопився народним малярством та витинанкою. За яке б ремесло не взявся майстер, все в нього виходить талановито, неперевершено, унікально.
В даний час митець проживає у місті Вінниці, має вищу освіту (закінчив Одеський педагогічний інститут імені К.Ушинського). З 1992 року є членом Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У 2007 році Василь Іванович був удостоєний державної нагороди – почесного звання «Заслужений майстер народної творчості України».
У творчому доробку майстра нараховується понад 1000 робіт, які він постійно презентує на міжнародних, всеукраїнських та обласних виставках народного мистецтва. Зокрема митець є учасником Всеукраїнського пленеру каменотесів «Подільський оберіг», що проходить на території Державного історико-культурного заповідника «Буша» в Ямпільському районі, активно бере участь в обласних пленерах народного малярства, зокрема у Міжнародному симпозіумі «Мальована хата». Ми дуже пишаємось тим, що Василь Іванович є переможцем Всеукраїнського конкурсу «Кращий твір року» у номінації «Народне мистецтво» (2010, 2012, 2015 р.р.). а також його перемогою у видовищному конкурсі «Диво-птах» на Всеукраїнському фестивалі «Парад вишиванок», присвяченому 22-ій річниці Незалежності України в м.Києві. Розмальований ним понад 2-х метровий півень і нині прикрашає подвір’я Державного заповідника «Софія Київська».
«Автентична Україна», саме під такою назвою цикл творів народного малярства принесли Василю Івановичу перемогу у Всеукраїнському конкурсі на здобуття премії імені Катерини Білокур (2018 р.). І саме картини з цього циклу становлять основу експозиції нинішньої персональної виставки знаного подільського майстра.
У таких своїх творах, як: «Козаки-запорожці», «Козацька рада», «Засвіт стали козаченьки», «Кохання Гетьмана», «Козак Мамай», «Україна» та в багатьох інших, художник демонструє глядачеві несподівані і незабутні опоетизовані образи з української історії. Особливу увагу глядача привертає, урочистим трактуванням образу, портрет «Іван Мазепа», у формі іконографії твору, автор використав композиційні традиції давнього іконопису та парсунного портрету, тобто, історична постать Гетьмана подається в традиціях українського народного мистецтва.
Послідовно сповідуючи мистецькі традиції народного наївного малярства, майстер успішно зреалізував нині актуальну, для українців, тему героїчної жертовності в ім’я Вітчизни, в картині «Героям Слава!».
Очевидно, також, що авторові близькою є тема української фольклорної та пісенної спадщини, про що красномовно розповідають картини «Бойовий гопак козака-характерника» та «Ой, у лузі червона калина».
Крім картин в експозиції представлена і різьба по дереву майстра, зокрема, це народні іграшки та малі форми скульптурних композицій. Всього на виставці представлено 40 робіт, які поетично розкривають світосприйняття автором теми народного життя, як він його уявляє і сповідує у своєму серці.
Своєю творчістю, Василь Іванович Слободянюк вписує новітню сторінку в сучасне народне мистецтво України, тримаючись традиційного мистецького національного кореня, як у формальному трактуванні так і в змістовному світорозумінні і світосприйнятті, що є надзвичайно важливо та актуально і нині, і повсякчас.