Мистецький проект «Етнофестиваль «Різдво в Буші»

Мистецький проект «Етнофестиваль «Різдво в Буші»

        Віншуванням щедрівок і колядок, щедрим посіванням веселої дітвори наповнились різдвяні дні на Вінниччині. Традиційний обласний фестиваль «Різдвяне диво», який щороку проходив у Вінниці нині перемістився  за ініціативою очільників області у легендарну Бушу. Отож, нинішнє свято – етнофестиваль «Різдво в Буші» зібрав вінничан  зі всієї області. Делегації майже з усіх районів та об’єднаних громад, села Ямпільщини, майстри народної творчості, найкращі колективи аматорів ( аж 31, якщо бути точним) прибули ще вдосвіта до уславленої Буші, щоб взяти участь у цьому неповторному дійстві, що славить народження Ісуса Христа, наповнює людські серця радістю і дарує добру надію всім українцям.

         Символічним колом поставили вінничани свої виставкові світлиці, що по них можна досліджувати традиції подільського Різдва. В кожній – вертеп у сяєві ікон, під вишитими рушниками на старовинних веретах. Вражало розмаїття різдвяної випічки: хліби і короваї, калачі і пироги, медові пряники, «василь» і «маланка», калита, помани, бандерики…  . Серед різдвяних страв – кутя в макітрі, вареники і голубці, вінегрет і холодець, крученики і «фасолі», холодець з риби, деруни і гриби, бринза і мамалига, квашені яблука і кавуни, і, звичайно, узвар. Ними пригощала кожна громада. Найщедрішими були столи у господарів. Сімнадцять сіл Ямпільщини – Петрашівка, Пирогів, Михайлівка, Русава, Гальжбіївка, Ратуш, Качківка та інші з гордістю представляли свої світлиці, запрошуючи подивитись, що в них готують на Різдво, як у них щедрують та колядують. А справжнім козацьким кулішем із смаженої почеревини та трьох видів круп пригощали всіх учасників при вході у фортецю.

Кожен район, крім різдвяних страв, привіз роботи найкращих майстрів – гончарів, різьбярів, малярів, вишивальниць, учнів дитячих студій. І тому таке багатство рушників та килимів, різдвяних картин, розписів та витинанок, мальованих мисок та горщиків, корзин і кошиків, намиста та герданів, ляльок мотанок, павучків… Все те багатство охороняли дідухи – сторожі нашого добробуту. Розкішні, розлогі, могутні, горді дерева нашого хліборобського роду, стояли вони біля світлиць, уособлюючи красу і велич, добро і достаток. Ціле братство дідухів – може сотня, може більше.  Кожен – неповторний, як і подільська щедрівка.

         А щедрівки лунали на високій сцені, встановленій тут-таки, на території бутанської фортеці, де сотні літ тому у нерівному бою, загинули всі її захисники, а ім’я Мар’яни, дружини сотника Завісного, стало символом незламності і патріотизму. Буша – село знамените. Фортеця, музей, Гайдамацький яр – все приваблює до себе туристів. Сюди зазвичай з’їжджаються на день українського козацтва. А нині-от Різдво святиться тут урочим співом та щедрими віншуваннями фольклорних гуртів, якими найбільше опікується наш обласний центр народної творчості.

         Розпочали віншування гурти колядників Вінницького району «Подільські музики» та «З роси й води», запросивши на сцену очільників області та Ямпільського району до вітального слова. А далі один за одним виходили співочі фольклорні колективи районів та об’єднаних територіальних громад області:

Щедрівники з Гайсинщини, Липовеччини, «Іллінецькі візерунки», гурти Піщанського району і Тиврівщини, «Кряжани» та «Молодички» з Крижополя, два гурти Могилів-Подільського району… і всіх просто неможливо перерахувати. А завершив програму гурт ямпільчан із знаменитої Клембівки. 


Date   Опубліковано: 2018-01-16    Інші Виставки