ІХ фестиваль народної творчості «Скарби Поділля»

ІХ фестиваль народної творчості «Скарби Поділля»

Знову вінницькі майдани розцвіли різнобарв'ям вишиванок і рушників, наповнилась радісним гомоном. Обласний фестиваль «Скарби Поділля», який щороку проходить у Вінниці в дні святкування незалежності України, цього разу був особливим, суголосним великій даті – 25-річчю Української Держави, її духовним здобуткам. Європейська площа, що була свідком різних подій, величних і трагічних, нині прийняла рукотворні скарби майстрів Вінниччини. Отут, на  улюбленому місці відпочинку вінничан у мистецькому колі яскравих колоритних «світлиць» всіх районів області під наглядом старовинної вежі, у супроводі оркестрів відбувалось велелюдне дійство – свято нашої духовності.

Досвідчені умільці і юні майстри приурочили свої здобутки цій даті, що для багатьох з них стала стимулом до натхненної творчості. Все, що ми бачили тут, вони творили з ім'ям України, з любов'ю до рідної землі – тим непідробним патріотизмом, про який стільки мовлено в контексті тривожних подій.

Численні гості з сусідніх країн – Латвії, Білорусі, Польщі були вражені всім побаченим – і художньою довершеністю робіт, і їх кількістю, і неповторною атмосферою. Спілкуючись з представниками польської делегації Ельблогонського повіту Збігнєвом Ліхушевським – віце-старостою та депутатами Анджеєм Сідором і Кшиштофом Гаго, ми з гордістю слухали їхні схвальні відгуки щодо цього незвичайного фестивалю, а також культури Ямпільщини, куди вони були запрошені на свято. Чого тільки варті роботи родини Алли Болгарської та її 18-річного сина, студента Дмитра, які працюють в різних жанрах.

Високопатріотичні полотна Івана Горобчука, Федора Панчука, Ігоря Зозулі, Олександра Свіргуна, різьблені картини Петра Пипи, Юрія Дяченка, неповторні витинанки Дмитра Власійчука,  Ліни Концевич, вишиття Галини Данилюк, Наталії Шпак, Вікторії Кубаль, Тетяни Войнаровської, неперевершені роботи гончарів – Сергія Погонця, Володимира Слубського, Тетяни Шпак, Миколи Горнича, Людмили Філінської, Вікторії Ніколаєвої, Михайла Діденка, флористика Ніни Співак, народні ляльки Ганни Лагуни,   Тамари Вовчарук, взірці рогозоплетіння Галини Заєць, Надії Іщенко, майстерне лозоплетіння Володимира та Наталії Ігушевих, декоративний розпис студії «Скарб», українські постаті на вишиваних портретах Любові Шаламай - ці та інші рукотворні скарби з різних міст і сіл Вінниччини створили образ України духовної, яка відстоює свою волю і незалежність, працює і творить.

Колектив Вінницького обласного центру народної творчості, який активно співпрацює з майстрами і координує їхню діяльність в контексті утвердження і розвитку народних традицій, вважає цей фестиваль своєрідною віхою в історії розвитку мистецьких традицій.

Кожен район привіз роботи своїх митців, яких знають і шанують, тому що вони творять самобутній портрет свого краю.

Скажімо, скарби Оратівського району представляє славнозвісна майстриня Ніна Співак, автор дивовижних робіт з флористики, на яких – образи українців і українок, славних козаків, сторінок історії і побуту Поділля.

Якщо ви підійдете до світлиць Теплицького району, що на самому вході до Європейської площі, то побачите і картини Анатолія Риженка-Янкового та Івана Одноочка, і вишивки гумористки Раїси Гарбуз, і ляльки мотанки будинку дитячої творчості…, а над усім цим – портрет письменниці Галини Журби (автор Тетяна Вірозуб), яку можна було б назвати символом стражденного українського відродження, репресованого радянською добою. А показав мені це багатство Володимир Токарчук, якому міністр сільського господарства України Тарас Кутовий вручив диплом на всеукраїнській виставці «Агро - 2016» за досягнення підприємства. Патріот Володимир Токарчук серцем і душею, а також власним коштом, вносить свій вклад у підтримку культури Тепличчини.

А неповторні дідухи Іллінеччини, а історія старовинного міста Бар в об'ємних картинах, а герб Мурованокуриловеччини із… солоного тіста, а гайсинський млин з криницею, а короваї Липовеччини, а розмаїття робіт майстрів народної творчості із сіл Шаргородського району, а давні сорочки з Тиврова!…

Якби передати враження від побаченого в кожній світлиці, то вийшла б ціла книга творчості подолян.

Представлення майстрами цього рукотворного багатства проходить в атмосфері небувалого патріотичного піднесення. Зранку до самої ночі лунали пісні і вірші зі сцени, встановленої    тут-таки на площі.

Тривожний час випробувань і слави,

Час небуденний, героїчний час,

Сьогодні доля нашої держави

Збирає нас, мобілізує нас.

Самі за себе говорять назви концертних програм, в яких взяли участь творчі колективи всіх районів Вінниччини: «Україна – в кожному серці», «Молодь за майбутнє», «Роде мій славетний, український». До речі, цей концерт подарував землякам заслужений артист України Станіслав Городинський, начальник управління культури і мистецтв Вінницької ОДА.

Роде мій, ти дерево величне,

Я тобі добра і миру зичу –

звучало над вечірньою Вінницею,  над площею, де фестиваль «Скарби Поділля» зібрав земляків – тих, що творять красу і тих, що шанують творців краси, тих українців, які оспівують рідний край.

        Зі святом Вас, подоляни – народні умільці і поети, музиканти і воїни, студенти і хлібороби. Нехай цей чудовий фестиваль дасть вам новий поштовх до творчості в ім’я України.

Жанна Дмитренко, провідний методист ОЦНТ, депутат Вінницької обласної ради.

 






Date   Опубліковано: 2016-08-23    



Інші Виставки