12 березня 2025 року у виставковій Світлиці ОЦНТ відбулось урочисте відкриття персональної виставки барської кераміки родини Біньковських з циклу «Мистецтво однієї родини», яка познайомить подолян ще з однією гранню славної творчої родини Максима і Тетяни Біньковських з с.Гармаки, що поблизу містечка Бар. Ця родина вже відома на Вінниччині своїми вишиваними роботами, картинами з природних матеріалів та різьбою по дереву. Їхньою основною творчою базою є особиста сільська садиба, де все знайшло своє місце: і вишивка, і виготовлення прикрас, і гончарство. Діти Біньковських, донька Анастасія, студентка Вінницького коледжу мистецтв і син Максим, учень Барської дитячої музичної школи, виховуються в атмосфері творчості, працелюбства і любові до рідного краю. Це неймовірно творче сімейство приділяє велику увагу ще й музиці, веде активну виставкову та ярмаркову діяльність. Це дає їм можливість знайомитись та спілкуватись з відомими майстрами України, зокрема, і відомими гончарями. А п’ять років тому зустрілися з Артуром Цицюрським, який почав займатись дослідженням та відродженням барської кераміки і Біньковські з усім завзяттям та ентузіазмом долучилися до цього проєкту. Отож відродження барської кераміки – в надійних руках, адже Максим з Тетяною навчають цьому ремеслу і своїх дітей Настю та Максима, які є справжніми носіями нематеріальної культурної спадщини, що дало можливість занести зразки орнаментального розпису барської кераміки до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини (НКС).
Нині, всією родиною, Біньковські напрацювали цілу колекцію різноманітних виробів барської кераміки, яку і презентували в рамках нашого улюбленого циклу «Мистецтво однієї родини». В експозиції виставки представлено 150 зразків барської кераміки, що вирізняється своєю білою поливою і характерним розписом (співоча зозуля, що сидить на квітучій гілці яблуні). Розмальовані кухлі, миски, баньки, горнятка та інші предмети українського побуту виготовлені дружньою сім’єю Біньковських зачарують наших відвідувачів своєю красою і неповторністю.
Відкриття виставки відбулося в дружньому колі однодумців і друзів. Зокрема з привітаннями від Бару виступили Роман Григор’єв та Ірина Дєдова –керівники громадської організації «Барський міський художній аматорський театр», Артур Цицюрський - автор ідеї відродження барської кераміки і Тетяна Січко - викладач Барського гуманітарно-педагогічного коледжу. Свої враження і привітання висловили вінницькі гончарі – Людмила Філінська, Вікторія Ніколаєва, Михайло Діденко, а також майстри Вінниччини з інших видів народного мистецтва.
Своїх гостей автори виставки зустрічали музикою у виконанні батька сімейства Максима Анатолійовича (музичний інструмент - волинка власного виробництва) і доньки Анастасії (скрипка). В процесі відкриття виставки створювали настрій прекрасні художні номери у вокальний ансамблю «Перлина» Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М.Д.Леонтовича, який виконав твори М.Леонтовича «Пісня Пресвятої Богородиці в Бар-граді» і Р. Скалецького «Відлітали журавлі», а також вірш «Родина Біньковських» Жанна Дмитренко в авторському виконанні.
Вела відкриття виставки директор ОЦНТ, заслужений працівник культури України Тетяна Цвігун, а відкрила цей чудовий захід – Ольга Дернова, начальник управління культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики обласної військової адміністрації.












  Опубліковано: 2025-03-13