Традиційна писанка від Анастасії Фоміної

Традиційна писанка від Анастасії Фоміної

Майстер-клас проводить майстриня з писанкарства та вишивки Анастасія Фоміна м. Вінниця

Писанкарство Східного Поділля, як і загалом, тра­диційне мистецтво Віннич­чини, має свої неповторні риси. Символіка наших писанок зберіглася з дав­ніх дохристиянських часів практично не зміненою, оскільки вносити свої еле­менти в традиційний малю­нок не можна було. І хоча кожна майстриня мала свій почерк, основа писанки − символіка і колір лишали­ся незмінними. Кольорова гама подільських писанок одночасно яскрава і стри­мана, контрастна. Зазвичай подільська писанка має чорне тло (свята земля), бі­лий контур символу та чер­воно-жовті кольори. Інколи додається зелений, оран­жевий, коричневий колір, синій – вкрай рідко, майже ніколи

Сьогодні ми напише­мо традиційну подільську писанку «Вазон». Вазон – давній символ, симво­лічне зображення Дерева роду або Світового дерева. Композиція малюнка роз­діляється на три яруси по вертикалі. Підземна части­на зображується у вигляді ромба, трикутника, що сим­волізують землю, підзем­ний світ, а також минуле; середня частина складаєть­ся з квітів та листочків, які зображують земне життя, теперішнє. Вершечок при­крашає велика квітка, часто у вигляді зірки, показуючи звʼязок з небесами, майбут­нім. Традиційна писанка пишеться на повному яйці. Яйце – це символ всесвіту з зародком життя в середи­ні. Традиційна писанка пи­шеться в піст, з молитвами за того, кому вона подару­ється. Вважається, що всі ваші думки під час роботи яйце «вбирає» в себе. Повне яйце може зберігатися де­сятки і сотні років (жовток в середині засихає), якщо не має тріщин. Видуте, пу­сте яйце – це сувенір, який не несе в собі глибокого, сакрального значення.

Для роботи нам знадо­бляться: яйце ціле, оцет, ба­ночки для фарб, ложки, фарб­ники для писанок, писачок, віск, свічка, сірники (запаль­ничка), серветки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подивіться уважно, чи яйце не має тріщини. Протріть його оцтом, щоб знежирити (на жирне яйце погано лягає фарба). Оцет також стирає фабричну печатку на яйці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Готуємо писачок. Лінії ма­люнку на подільській писанці доволі широкі, не тонкі, тому, купуючи писачок, вибирайте з не дуже маленькою дірочкою. Віск повинен бути натураль­ним (можна купити у пасічни­ків або взяти воскову свічку). Ми використовуємо нату­ральний віск, підфарбований чорною фарбою – його краще видно на білому яйці, але це не обовʼязково.

 

 

 

 

 

 

 

 

Спочатку наносимо основний контур малюнку на біле яйце. Не варто користу­ватися простим олівцем. Краса ручної роботи в її теплоті і приєм­ній недосконало­сті. Все, що ми напише­мо по біло­му яйцю – лишиться потім білим. Розігріваємо писачок над свічкою, гарячим вмакаємо у віск (не потрібно класти шматочок воску у лієчку писачка, тому що він швид­ко розтане і витече на яйце) і ведемо лінію. Спочатку ді­лимо яйце на дві половини, потім з однієї сторони по­чинаємо писати вазон. Та­кий самий малюнок робимо й з іншої сторони яйця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тепер потрібно поклас­ти яйце у жовту фарбу. Для фарбування писанок мож­на використовувати різні барвники. В магазинах пе­ред Великоднем продають­ся фарби для крашанок. Їх можна використовувати, але, зазвичай, вони не дуже швидко беруться і їх не ви­стачає на велику кількість писанок. Можна купувати львівські барвники для пи­санок, але найкращі − аме­риканські фарби для писа­нок. Вони мають найбільшу кількість кольорів і дуже хороші за якістю: швидко фарбують яйце і одного па­кетика вистачає на десятки писанок. Готуємо фарбу: за­сипаємо порошок з пакета в півлітрову банку, заливаємо фарбу гарячою водою тро­хи більше половини, стави­мо трохи охолонути, додає­мо ложку оцту (як зробити фарбу потрібно дивитись на інструкції барвника).

Кладемо яйце на ложку і обережно опускаємо у баночку з жовтою фарбою. Якщо фарба хороша – за кілька хвилин яйце пофарбується. Обережно ложкою виймаємо, промокаємо серветкою (не тріть, бо зі­трете віск).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тепер потрібно всі елементи малюнка, які мають бути жовтими, покрити воском, щоб зберегти від наступних фарб. Писачком замальовуємо потрібні елементи. Опускаємо яйце в червону фарбу. Порядок фарбування від найсвітлішого кольору до найтемнішого. Виймаємо. Замальовуємо елементи, які мають бути червоними.

Кладемо яйце у чорну фар­бу. Виймаємо. Тепер почи­нається справжня «магія» − вмивання писанки. Ми робитимемо це традиційно – над свічкою. Промокніть яйце серветкою, щоб воно було сухим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До вогника свічки яйце потрібно під­носити збоку, не перпен­дикулярно зверху, тому що вогонь може закоптити писанку. Тримайте яйце на відстані 5 мм від вогника. Коли віск розтає − витирайте його серветкою. Так, повільно, повертаючи яйце різни­ми сторонами до свічки, ви вми­єте його повністю, і у вас на очах народиться прекрасна писанка!

Подаруйте її дорогій вам лю­дині…

Записала Наталя СЕНТЕМОН






Date   Опубліковано: 2016-09-30    



Інші Виставки