Фольклорно-етнографічний ансамбль «Горлиця» Слобода Яришівського СБК Могилів-Подільського району

Фольклорно-етнографічний ансамбль «Горлиця» Слобода Яришівського СБК Могилів-Подільського району

           Створений ансамбль «Горлиця» у 1962 році Марією Авксентіївною Руденко в селі Слобода-Яришівська Могилів-Подільського району при сільському будинку культури. Якщо розповідати про колектив то неодмінно потрібно згадати про його засновника – заслуженого працівника культури України, дослідниці-фольклористки, народну майстриню – Марію Авксентіївну, яка 30 років була його незмінним керівником. У  1977 році колективу було присвоєно почесне звання «народний аматорський».

             Вчителька за освітою, Марія Авксентіївна відродила веснянки, колядки, щедрівки, свято Івана Купала, обжинки, свято Весни, останнього снопа, обряд реєстрації шлюбу у супроводі ансамблю «Горлиця». Саме у Слободі знімали народне весілля, яке згодом описали у книзі «Весілля». Про колектив створено фільми «З піснею в поле», «Горлиця».   В одному з них було відтворено весь обряд випікання короваю. Учасники  радіо-конкурсу «Золоті ключі» та телепередачі «Сонячні кларнети» (1991 р.). Лауреат багатьох всесоюзних і республіканських фестивалів в містах Вінницької, Полтавської, Миколаївської, Івано-Франківської, Хмельницької та інших областей.

       У жовтні 2012 року виповнилося 50 років, як лине над краєм чарівний спів народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю  «Горлиця». Не  дожила до ювілею  Марія Руденко та її сестри по співу. Їхні душі відлетіли назавжди в небесні сади. Щороку колектив проводить  вечір-спомин своєї землячки – Марії Авксентіївни – «Відлетіла горлиця».  Гідною наступницею Марії Руденко у 1995 році стала учасниця ансамблю Багрій Зінаїда Іванівна, яка понад 30 років у ньому співає і понад 20 років є його керівником.

          За цей період колектив здобув чимало нагород на різних конкурсах та фольклорних фестивалях. На батьківщині Гната Танцюри у місті Гайсині колектив отримав Гран-прі та перехідний приз (2004 р.). На І Всесоюзному фестивалі самодіяльної народної творчості колектив був нагороджений Золотою медаллю і дипломом.

               Брали участь у чотирьох Всеукраїнських та І Міжнародному святі «Українська витинанка». Пам’ятають як демонстрували випікання хліба у печі делегації із Америки. В репертуарі ансамблю чимало традиційних обрядів календарно-річного циклу, понад 200 українських народних пісень.





Інші Виставки