Майстер-клас проводить майстер народного мистецтва, гончар Михайло Діденко, м. Вінниця
І сьогодні, і вчора, і сотні років тому − діти завжди гралися іграшками: чи то купленими на ярмарку, чи то зробленими мамою, татом, бабусею, братом чи сестрою. Різниця лише в тому, що раніше кожна іграшка, навіть куплена, була зроблена руками майстра, кожна з них була неповторною, особливою, теплою, зі своєю історією.
Сьогодні ми навчимось робити іграшки з глини. Глина – загальнодоступний матеріал, її можна накопати в садку, на городі. Але таку глину потрібно ще розмочити, процідити, вимісити – тоді вона буде готова до роботи. Вже підготовлену глину можна купити в гончарів.
Для роботи нам ще знадобляться: чашка з водою, стеки, шматок поролону, відшліфований камінець для лощення (фото 1). Цих інструментів вистачить, щоб зробити з глини коника, баранця чи іншу іграшку.
Беремо підготовлену глину і трохи її вимішуємо (фото 2). Після цього розминаємо пальцями і робимо пластину (фото 3). Обережно зʼєднуємо краї пластини, залишаючи середину порожньою і отвір з однієї сторони (фото 4). Це буде тулуб.
Пустота робиться для того, щоб іграшка була легшою, швидше висихала. В цю середину можна кинути маленькі глиняні кульки, які в готовій іграшці будуть дзвеніти-тарабанити. Згинаємо краї отвору і заліплюємо тулуб, лишаючи його пустотілим.
Відриваємо чотири однакових шматочки глини для ніг коника (фото 5). Скручуємо їх, надаючи конусоподібної форми. Для того, щоб приліпити ноги до тулуба, потрібно місця зʼєднання змочити водою і трохи подряпати стеком (фото 6). Приліплену ногу потрібно загладити пальцем. (це загальне правило для роботи з глиною: коли ми зліплюємо якісь деталі: місце з’єднання потрібно змастити водою і трохи пошкрябати стеком, потім загладити пальцем або інструментом). Так само робимо наступні три ноги (фото 7).
Щоб зробити шию –знову робимо з глини пластинку, згинаємо її півколом, приліплюємо до тулуба і вже на тулубі зʼєднуємо по довжині (фото 8, 9).
Робимо з глини овальну голову і приліплюємо її до шиї (фото 10). Місце зʼєднання загладжуємо пальцями. З невеличкої глиняної кульки робимо хвостика коню. Основа коника готова (фото 11).
З продовгуватого глиняного джгутика робимо гриву конику. Приліплюємо до шиї, стискаємо пальцями і надаємо хвилястої форми (фото 12).
Тепер можна починати декорування. Круглим стеком робимо дірочки в гриві, витискаємо або вирізьблюємо малюнок на тулубі, ногах (фото 13, 14). Готову іграшку можна залощити – потерти полірованим камінцем, щоб вона була гладенька і мала особливий відблиск (фото 15).
За таким принципом можна зробити й інші глиняні іграшки. Наприклад, − вола. Закрутивши його роги – отримуємо баранця (фото 16, 17). Декорувати іграшки можна, наліплюючи прикраси по верху (фото 18, 19), розписуючи іграшки ангобами (кольоровою глиною).
Таким іграшкам можна зробити і свист, перетворивши їх на іграшки-свищики. В готовій пустотілій іграшці потрібно зробити невеличку дірочку стеком, щоб іграшка швидше сохла, щоб з неї виходило повітря і вона не тріснула при випалі.
Готові іграшки потрібно висушити (кілька днів), а потім випалити (фото 20). Для випалу бажано звернутися до гончарів, які мають професійні печі з високою температурою. Така іграшка, зроблена власними руками стане частинкою дитячого світу, світлим спогадом дитинства.
Записала
Наталя СЕНТЕМОН