Обереги з солоного тіста від А.Д. Корешкової

Обереги з солоного тіста від А.Д. Корешкової

Робимо різдвяні обереги з солоного тіста Майстер-клас проводить завідуюча клубом  села Думенки Хмільницького району Антоніна Дмитрівна Корешкова

        З давніх-давен наші пращурі вірили в силу оберегів. Створені в молитовному стані, наповнені світлими побажаннями та глибокою вірою, вони ставали справжніми охоронцями оселі, родини, людини.

       До оберегів ставилися з повагою. Робили їх з матеріалів, що були в пошані у українців, зберігали з великою обережністю. Втрата оберегу не віщувала нічого доброго. Оберіг або передавали у спадок, або використовували за призначенням.

      Цікава історія оберегів з тіста. Археологи, розкопуючи давні поселення, знаходили різні фігурки. Спочатку не могли зрозуміти з чого вони зроблені – чи то кістка, чи то камінь. А тоді зʼясували – фігурки виліплені з тіста: борошно і сіль. Дослідження матеріалу та традицій підтвердили цей факт. Фігурки робили з борошна першого помолу, змішавши його з сіллю. З часом ці фігурки ставали твердими і міцними, як камінь. Найчастіше це були фігурки жінки – богині родючості. Їх зберігали цілий рік на покутті, а потім закопували в землю, як пожертву для нового врожаю. Також відомо, що фігурки з «вічного» тіста дарували, як символ благополуччя та достатку

         Сьогодні ми покажемо, як можна зробити різдвяні обереги з солоного тіста.

Починаючи працювати над оберегами, на забуваймо, що головне в роботі над оберегом – світлий стан душі.

          Для роботи нам знадобляться: борошно пшеничне, вода, сіль і крохмаль (фото 1).

 

 

 

 

 

 

 

         

Борошно і сіль беремо в пропорції 1:1. Сіль можна брати і мілку, і камʼяну. Тісто з камʼяною сіллю буде більш фактурним. Перемішуємо. У воду (неповна склянка, десь 125 мл) додаємо пів чайної ложки крохмалю (для кращого склеювання складників), розмішуємо. Виливаємо воду з крохмалем у борошно з сіллю і замішуємо. Тісто потрібно добре вимішати, щоб воно було, як пластилін.

         До частини тіста можна додати какао – отримаємо інший колір для декору.

         Готове тісто (фото 2) кладемо на дві години в холодильник.

         Тепер варто подумати, які самі обереги ви зробите до Різдва. Ними можна буде прикрасити дідуха, різдвяне деревце, ялинку. Їх можна подарувати близьким людям з особливими побажаннями.

            Робити фігурку з тіста потрібно відразу на деці або на фользі, щоб потім разом з нею покласти готовий виріб на деко, оскільки перекладати його руками не вийде − фігурка деформується.

            Ми покажемо кілька найпростіших способів роботи з тістом, які доступні і дітям, але ви можете підключати власну фантазію і творити.

           Першим зробимо сонечко, оскільки споконвічно воно було найголовнішим символом життя. Його вважали джерелом усього живого на Землі, мірилом часу та простору. Сонце-Бог, Око Боже, Дажбог, Божич – так називали наші предки Сонце. Тому знаки Сонця люди наділяли усією силою та магією небесного світила, прагнули закликати його собі на допомогу.

 

 

 

 

 

 

 

 

          Отже, щоб зробити сонечко, відриваємо від тіста невеликий шматочок, зкручуємо з нього кульку, кладемо на деко чи фольгу, розплющуємо у коло. Маємо основу. Тепер його можна декорувати і це вже буде сонечком. Але ми трохи ускладнимо завдання. Оскільки робити промінці-рисочки складно, і потім вони можуть ламатися, ми зробимо їх стилізовано. Беремо маленький шматочок тіста, скачуємо кульку, розплющуємо у маленьке коло (фото 3). Наліплюємо це коло на основу сонечка (фото 4).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Так робимо всі промінчики (фото 5). Тепер сірником чи іншим інструментом робимо декорування, витискаючи малюнок на тісті (фото 6). Маємо чудовий оберіг.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Цікавими будуть і більш давні солярні символи, які обʼєднують у собі значення Бога-творця, святості і Сонця: сварга, свастя, коловорот (фото 7− 10). Усі солярні знаки пов’язані зі збільшенням та примноженням як духовного, так і матеріального блага людини.

     Дітям цікаво робити обереги у вигляді фігурок тварин. Ми покажемо, як можна зробити ягнятко. Ягнятко – це образ чистоти, жертовності, «божої тварини». Саме дитячі ручки можуть створити справжні оберег ягнятка, адже дітки ще чисті своєю душею.

 

 

 

 

 

           

 

 

 

Тулуб ягнятка робиться за тією ж технікою, як і у сонечка. З маленьких кружалець викладаємо основу (фото 11).

Додаємо голівку, вушка, ніжки, хвостик. Витискаємо очки, ніс і маємо чудовий оберіг (фото 12). 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

Можемо прикрасити його декоруванням (фото 13). Варто подумати заздалегідь, як будуть зберігатися ваші фігурки. Якщо їх будуть вішати – потрібно зробити дірочку в тісті.

           Готові обереги потрібно висушити. Можна сушити на сонці – але це дуже довго і не завжди маємо сонячну погоду. Можна сушити у духовці, на найменшому вогні тримати 5-6 годин. Духовку бажано трохи привідкрити.

           Хочемо зазначити, що ці вироби не є печивом, тим більше, не є іграшками. Наші предки ніколи не дозволили б собі гратися найдорожчим – хлібом. В наших оберегах не використовуються ніякі хімічні речовини, тому що тільки те, що дано Богом-Природою, може  нести в собі божественну енергію.

          Такі обереги можуть зберігатися багато років, охороняючи власника від лиха та нагадуючи про щире і світле побажання близької людини.

Записала Наталя Сентемон 






Date   Опубліковано: 2016-09-15    



Інші Виставки