Солом’яний павучок від Тетяни Герасименко

Солом’яний павучок від Тетяни Герасименко

Майстер-клас проводить керівник гуртка соломоплетіння загальноосвітньої школи с.Жорнища Іллінецького району Тетяна Герасименко

Щороку перед Різдвом дівчата збиралися разом і робили з соломки «паву­ків», які здавна були обе­регами української оселі. Вважалося, що ця легка конструкція відтворює по­будову Всесвіту. Не дивно, що названо її «павуком», адже за давніми легенда­ми саме павуки заснували світ. Солом’яного павука підвішували на кінській волосині до сволока, де він крутився і рухався від найменшого поруху повітря. Павук був хатнім лікарем. Ця геометрична прикра­са гармонізувала простір навколо себе. Якщо хтось погано почувався – по­трібно було постояти під павуком, щоб здоров’я по­кращилося.

Павука і сьогодні не складно зробити. Для цьо­го потрібно завчасно заго­тувати соломку. Це може бути пшениця, жито або овес. Але найкраще для павука – жито, оскільки воно цупке, не таке ніжне, як пшениця. Збирати жито варто через тиждень-два після Зелених Свят, коли воно починає цвісти. На­жате жито сушать близько тижня. Перед початком ро­боти потрібно підготувати соломку, вирізаючи з неї колінця. Для павука краще брати третє коліно з жита, оскільки перше коліно − тонке, друге − м’яке, а тре­тє – ідеально підходить.

Готову до роботи со­ломку запарюють у воді. Якщо жито зібрано вчасно – замочуємо його у теплій воді на 15 хвилин. Якщо зібрано старим – варто прокип’ятити від 5 до 20 хвилин. Якщо ви не можете відразу почати працювати − вже замочену соломку можна завернути в целофан – волога зберігатиметься довгий час.

Підготувавши соломку, починаємо працювати. Для роботи нам знадобляться: оброблена соломка різної довжини, нитки, ножиці, гол­ки (фото 1).

12

Готуємо 12 соломинок од­накової довжини (фото 2, 3). Якщо якась трохи довша за інші– підрізаємо її. Беремо 3 соломинки і нанизуємо на довгу голку з ниткою. Зв’язу­ємо їх разом, лишаючи один кінчик нитки коротким, а нитку в голці – довгою (фото 4).

34

Тепер беремо ще 2 соло­минки і з’єднуємо їх з попе­реднім трикутником, обмотавши нитку двічі в місці з’єд­нання. Отриму­ємо ромб (фото 5).

56

 Беремо ще 2 соломин­ки, нанизуємо на голку, прив’язуємо до ромба, дві­чі обмотавши, отримуємо трапецію (фото 6). Знову нанизуємо 2 соломинки і прив’язуємо до трапеції (фото 7). Нанизуємо ще одну соломинку. За нитку припіднімаємо кут разом з останньою соломинкою і прив’язуємо її до крайнього кута (фото 8).

78

Ми отримали піраміду з двома соломинками. Нанизуємо на нитку ще дві соломин­ки і зв’язуємо так, щоб утворити ще один трикут­ник з протилежного боку від трикутника, що вже є (фото 9). Після цього звʼя­зуємо разом два трикутни­ка в піраміду і отримуємо перший основний елемент павука – октаедр (фото 10).

910

За цією ж схемою ро­бляться всі інші елемен­ти павука. Один з октае­дрів має бути найбільшим (фото 11). До його чоти­рьох кутів підвішуються чотири менших. До кож­ного з чотирьох менших – підвішуються ще менші і так далі (фото 12, 13). У найбільший октаедр можна повішати менші. Кількість елементів паву­ка може збільшуватися до безконечності (символіч­не значення безкінечності всесвіту).

1112

Павучка можна прикра­сити писанками – повіша­ти їх в середині октаедрів, як у павучках Анастасії Фоміної (). Можна зробити солом’яні зірочки, янголят, маленькі кубики з розрізаної соломки тощо.13

Такий павучок ста­не справжньою окрасою будь-якою оселі. Його ге­ометрична структура буде доречна і в сучасному ін­тер’єрі.

Записала

Наталя СЕНТЕМОН






Date   Опубліковано: 2017-09-07    



Інші Виставки