ХVII Всеукраїнський фольклорний фестиваль чехів України на Вінниччині

ХVII Всеукраїнський фольклорний  фестиваль чехів України на Вінниччині

Упродовж століть Україну населяли різні нації та народності, серед яких глибоко укоренилися на українських чорноземах чехи, збагачуючи загальнонаціональну духовну скарбницю.

Увесь цей час українці і чехи жили у дружбі, злагоді та взаєморозумінні. У кожній чеській родині постійно передавалися народні легенди й перекази, танці, пісні і повір’я, які не дозволяли народній пам’яті порости тернами забуття.

Історична присутність сотень тисяч чехів як в Україні, так і на Вінниччині  істотно сприяє зміцненню дружніх стосунків двох братніх народів.

         Всеукраїнський фольклорний фестиваль чехів України був започаткований в 1995 році в м.Одесі. На Вінниччині ця мистецька акція проводиться вже втретє.

         Нинішній фестиваль відбувся 16 вересня 2017 року в с.Миколаївка Козятинського району.

Головною метою фестивалю є сприяння  розвитку чеської народної культури, взаємозбагачення дружніх стосунків між творчими чеськими колективами України, забезпечення умов розвитку народної творчості етнічних груп та обміну досвідом роботи чеських культурно-освітніх товариств Вінниччини та інших областей України. Фестиваль на Вінниччині проводиться з ініціативи товариства «Голендерські чехи» с.Миколаївка Козятинського району, яке є етнічним поселенням чехів, що має свою історію. Перші згадки про  миколаївських переселенців  датуються 1864 роком.   

         У 1990 році в с.Миколаївка створено Чехословацьке культурно-освітнє товариство ім Я.А. Коменського, яке в 1996 році перейменоване у товариство «Голендерські чехи». В селі створено музей історії та побуту чеського народу, в місцевій загальноосвітній школі створено кабінет чеської мови та шкільний Євроклуб.

         Справжнім сподвижником у справі відродження чеської традиційної  культури є голова громадської організації «Голендерські чехи» с.Миколаївка Козятинського району, заслужений працівник культури України Лариса Лановик та її творчий колектив – народний аматорський фольклорно-етнографічний ансамбль «Студанка» Миколаївського СБК. Цей самобутній колектив бере активну участь у міжнародних фестивалях народної творчості краян «Рожновське славності» в м.Рожнові у Чехії, «Плеси чехів» (м.м.Одеса, Львів, Київ), Всеукраїнських та обласних фестивалях і конкурсах національних меншин, де завжди гідно представляє Вінниччину.

         Організаторами ХVII Всеукраїнського фестивалю чехів України на Вінниччині є управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації, Вінницький обласний центр народної творчості, громадська організація «Голендерські чехи», Чеська національна рада України  при підтримці Міністерства закордонних справ Чеської Республіки та Посольства Чеської Республіки в Україні.

         У фестивалі взяли участь творчі аматорські чеські колективи із Вінницької, Волинської, Житомирської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Одеської, Рівненської областей.

Пісенну та танцювальну культуру свого народу представили понад 300 учасників чеських творчих колективів.

         В  рамках фестивалю відбулося:

 -  презентація документального фільму «Історія переселення чехів»;  

- виставка-продаж виробів майстрів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва;

-  святкова хода учасників фестивалю;

- урочисте відкриття фестивалю та святкова програма за участю творчих чеських колективів України та Вінниччини.


Date   Опубліковано: 2017-09-19    Інші Виставки